Lov » Lov se švýcarským honičem

LOV SE ŠVÝCARSKÝM HONIČEM

     Švýcarští honiči patří mezi tzv. vlohové psy, kteří od přírody vědí, co mají dělat. Zároveň jsou dobře cvičitelní, citliví a velmi závislí na svém vůdci. Zásadně však nesnášejí hrubé zacházení. Švýcarští honiči mohou absolvovat nejen zkoušky určené honičům, tedy barvářské zkoušky honičů (BZH) a honičské zkoušky, ale též zkoušky vloh, lesní nebo barvářské zkoušky, přičemž jsou posuzováni podle zkušebních řádů pro jezevčíky a teriéry.
     Byli vyšlechtěni k volnému vyhledávání stop zvěře, kterou poté hlasitě sledují až do jejího lože či zálehu. Následně dokážou zvěř zvednout a nahnat, proto se tito temperamentní psi výborně hodí ke společnému lovu srnčí zvěře, zajíců a lišek. Mají vynikající orientační smysl a krásný hluboký hlas, který se rozléhá na značnou vzdálenost, podle způsobu vydávání lze poznat, jakou zvěř ženou nebo stavějí. Švýcarští honiči pracují s nízkým nosem, loví samostatně, jsou velmi horliví a mají výbornou orientaci. Tento vysokonohý honič jde za zvěří hodně daleko a dokáže ji nahnat. Hodí se pro rozlehlé honitby či neprostupné hornaté oblasti. Švýcarští honiči jsou schopni zastat práci honičů i barvářů a používají se také na dosled především spárkaté zvěře. Tito psi mají mimořádně jemný nos, skvěle drží stopu a jsou velmi hlasití. Naši švýcarští honiči úspěšně skládají nejen barvářské zkoušky honičů BZH, ale i BZ, ZH a LZ.


     Tradiční způsob lovu těchto honičů sestával především z volného vyhledávání stop srstnaté zvěře k loži. Původně byli využíváni hlavně k lovu zajíců, dnes loví nejen srnčí a jelení zvěř, ale specializují se na přemnoženou zvěř černou. Dokážou zvěř vypíchnout a nahnat přímo na lovce. Jejich krásný hluboký hlas je slyšet široko daleko. Při naháňkách na černou zvěř mají švýcarští honiči např. oproti teriérům velkou výhodu, že nejdou nikdy do přímého kontaktu s divočákem, ale pouze ho staví, drží si bezpečný odstup a vytrvale hlásí. Díky tomu nedochází nikdy k poranění těchto krásných a ušlechtilých psů. Jejich štváčské instinkty jsou velmi silné a přitom by měli zůstat pod vlivem vůdce, což často myslivci řeší v praxi s výbornými výsledky pomocí elektrického obojku a navigace GPS. Pokud se lovci honič vzdaluje příliš, stačí použít jen zvukový signál a pes již ví, že se má vrátit zpět. Lov se švýcarským honičem se stává díky jeho výborným vlastnostem nádherným loveckým zážitkem.

Autor:
Barbora Dančová, poradkyně chovu KCHŠH

Foto:
Barbora Dančová a Lydie Jašová

 

VIDEO Z VÝCVIKU BERNSKÝCH HONIČŮ V OBŮRCE

TOPlist